Renowacja ceglanego domu – Remont elewacji z cegły

Na poniższych zdjęciach prezentujemy efekt wykonanych prac renowacyjnych na starym budynku ceglanym w Olesnie Śląskim. Stare ceglane ściany wymagały wyremontowania, odnowienia, zabezpieczenia oraz impregnacji.

Budynek ten wymagał remontu elewacji nie tylko z przyczyn wizualnych widocznych na fotografiach, tj. silne zabrudzenia atmosferyczne, ciemne, wręcz czarne osady były bardzo nieestetyczne ; ale i również dlatego, że mury były tak bardzo nieszczelne, że zimne powietrze przenikające przez różnorodne szczeliny w murach, wnikało do wnętrza, znacząco ochładzając temperaturę wewnątrz budynku. Właściciele skarżyli się, że w przenośni i dosłownie można „zbankrutować na opale”. Spod parapetów zimą, dosłownie wiało. Remont był konieczny.

Renowacja - Ceglany dom - Olesno Śląskie

Stary ceglany dom przed remontem elewacji

Renowacja - Ceglany dom - Olesno Śląskie

Ceglany dom po naprawach renowacyjnych cegieł i kamieni

Zdjęcia z tej renowacji znajdziesz również w GALERII.

Pęknięcia murów, szczeliny wokół okien, pod parapetami itp. były na tyle duże, że wymagały szybkiej interwencji oraz naprawy.

Spoinowanie, odnawianie cegieł, fugowanie, klinkier, cegły

Spękane mury w elewacji ceglanej

Renowacja - Ceglany dom - Olesno Śląskie

Naprawa popękanej ściany oraz renowacja starych cegieł

Sytuacja staje się bardzo niebezpieczna, kiedy zbliża się pora zimowa, a co za tym idzie – mrozy. Mróz jest bardzo niebezpieczny dla murów, które są popękane. Każde małe pęknięcie jest miejscem gdzie wnika woda, która zamarza gdy temperatura spada poniżej zera. Woda zamarzając zwiększa swoją objętość, kiedy to jej cząstki łączą się w zorganizowane łańcuchy, a wtedy zaczyna dosłownie rozsadzać mur od środka. Cegły zaczynają się kruszyć, a małe pęknięcia zamieniają się w większe już bardziej znaczące, ponieważ osłabiają konstrukcję budynku.

W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej podjąć działania mające na celu „uratowanie” tego co jeszcze się nie zniszczyło, oraz zapobiec dalszej destrukcji murów. Często jest tak, że zwlekamy z naprawą, do czasu aż coś poważnego się nie stanie, jednak to nie jest dobra metoda, lepiej przeciwdziałać niż naprawiać coś co nie musiało się popsuć.

Renowacja Domu Ceglanego w Olesnie Śląskim

Renowacja Domu Ceglanego w Olesnie Śląskim – przed i po

Budynek widoczny na zdjęciu ma kamienny fundament, w który również widać pęknięcia, nie popękały tu kamienie, ale spoiny łączące je. W takiej sytuacji należy usunąć resztki skruszałych spoin, oczyścić wszystko dokładnie w luźnych cząsteczek i wtedy przystąpić do uzupełnienia luk między kamieniami nową zaprawą spoinującą.

Ciekawą sytuacją w tym przypadku było to, iż Właściciele chcieli, aby domurować do jednego ze szczytów budynku, ozdobne elementy pasujące do reszty obiektu.

Na fotografii poniżej widać jak wyglądał szczyt przed rozpoczęciem prac.

6 przed

Szczyt starego ceglanego domu.

Na tym zdjęciu widać już efekt końcowy. Myślimy, ze w tej wersji wygląda o wiele lepiej i mniej „łyso”. Zostały tu domurowane ozdobnie ułożone cegiełki w samym szczycie oraz po bokach. Wiązało się to również, z przyklejaniem dwóch rzędów dachówek na szczycie ściany. Widać tu też okienko, które kiedyś było szpecącym elementem, a teraz zostało przekształcone w element ozdobny tej duże ściany.

 

Renowacja elewacji ceglanej Olesno

Domurowane elementy ozdobne na szczycie domu.

Proszę również zwrócić uwagę, na to, że blaszane parapety zostały zastąpione murowanymi. Często spotykamy się z sytuacjami, kiedy stare ceglane budynki nie mają ceglanych parapetów, tylko blaszane. Za każdym razem proponujemy modernizację w tej kwestii poprzez wymurowanie nowych, wyglądających na stare, parapetów pasujących do całokształtu budynku. Dodaje to uroku i charakteru.

stara elewacja ceglana

Szpecący element na środku ściany ceglanej.

Na jednej ze ścian, jak to często się zdarza przy starych obiektach ceglanych, znajdowało się brzydkie, nieestetyczne i niechlujne zamurowanie wtórnego otworu. Właściciele, aby odwrócić uwagę od szpecącego elementu na środku ściany, który był znaczących rozmiarów, zamontowali ozdobną kratkę, po której wspinały się rośliny.

 

Przemurowania w starej elewacji.

 

 

Oczywiście podjęliśmy próbę zjednolicenia tego szpecącego zamurowania z resztą muru.

Usunięte zostały wtórne cegły i wstawione nowe, wymurowane zostało improwizoryczne okno – zamurowane, jednakowe z dwoma mieszczącymi się po bokach. Wymurowaliśmy ozdobne parapety ceglane.

Related Posts

Comments are closed.